«До хорошого психолога не ходять довше ніж чотири місяці!»
Часто стикаюся з таким твердженням.
Психолог та психотерапевт це різні поняття. Консультація та терапія відрізняються. Тривалістю, глибиною, запитом.
Відрізняється, як первинна консультація у тренажерному залі та регулярні тренування з персональним тренером.
Чому так довго? Що можна робити стільки часу?
Справді. Дивно, що ми ходимо до школи 11 років. Що взагалі можна робити так довго? Музична школа – сім років.
А ось робота зі своєю психікою, депресією, горем, насильством, із травмами дитинства – давайте за 2 заняття. Чи не впораємося? Хріновий ви професіонал.
Консультація – одна чи кілька зустрічей для вирішення конкретного запиту.
Психотерапія – не швидкий, глибинний процес.
Травми психіки, як переломи. Їх не видно зовні, для виявлення достатньо консультації, а от для коригування потрібен час.
– Скільки часу?
– Дивлячись яка мета. Стати на лижі і проїхати 2 метри або майстерно навчитися ганяти чорними трасами і стрибати з трамплінів.
Що робить психотерапевт? Він йде з вами за руку. Кожен крок. Проживаючи процес спільно, підтримуючи, перебуваючи з вами. Не тікаючи коли йому нестерпно, а продовжуючи бути поруч. Він не соромить, не знецінює, не підганяє і не квапить — йде у вашому темпі, не стане вклинюватися нетактовно зі своїм досвідом. Він за вас і з вами
Як?
Він дбайливо, поступово витягує з мішка минулого болю важкі брилі, розглядає їх разом з вами. І саме клієнт вирішує, що з цим робити далі.
Психотерапевт не ставить діагноз. «Так у тебе проблеми: ти злий, постійно агресивний, знецінюєш. Запиши собі та зроби щось із цим».
Він йде з вами, проживаючи наново вашу історію, крок за кроком, звертаючи увагу на деталі: «Помічаєш, як ти поступаєшся всім ігноруючи свої інтереси? Навіщо це тобі?”.
Він відстежує ваші тілесні реакції, міміку, допомагаючи розібратися у відчуттях та почуттях.
Психотерапевт не знає, як і що вам потрібно. Він не має універсального рецепта для всіх і кожного. Він не дає списку книг для опрацювання. Тому що кожен із нас унікальний. І ми шукатимемо те, що необхідно саме вам.
Разом досліджуємо ваш світ. Крок за кроком. Він не каже: «їстимеш гречку і м’ясо — буде тобі щастя», а дбайливо дізнається чим ти харчуєшся. Що тобі смачно? Як ти живеш? Як влаштовані твої процеси? Як ти отримуєш цей результат і що ти хочеш з ним робити? Як ти будеш і хочеш змінюватись? Чи хочеш?
У людей не виникає ідея щодо побудови бізнесу, після двох консультацій. Не вмів будувати, не знав нічого про фінанси та підприємства? Дві години консультацій і ти гуру. Тепер знаєш усе. Експерт. Таке лише у казках.
Але є ідеї, що знайомство з психікою, з її особливостями, саме вашим минулим і як наслідок такою побудовою дій та звичок, розуміння всіх процесів може зайняти всього пару годин.
У кабінеті з психотерапевтом за допомогою експериментів клієнт навчається новому, збільшує усвідомлення своїх дій, змінює поведінку. Освоює нові навички. Відпрацьовує їх.
Спочатку дратується, ображається, знецінює процес, перевіряє психотерапевта на міцність, перевіряє ще раз, стикаючись із захистами психіки та опорами. Вчиться говорити про це, обговорювати це, з’являтися зі своїми слабкостями, хиткими та тендітними місцями. Розуміє і спостерігає, що в кабінеті психолога такі прояви нормальні. З’являється досвід. Досвід, що є людина, з якою безпечно, з якою можна бути справжньою, тендітною, вразливою — собою. Потім з цією навичкою клієнт йде до оточуючих, де вже може вибирати, як діяти. Як раніше, чи ні.
Клієнт навчається говорити «ні», помічати свою агресію, домовлятися. Стикається із жорсткими межами контракту, намагається їх хитати, провокувати терапевта, перевіряючи кордони на міцність. Протестує, обурюється. Він прийнятий таким, незручним. Такий різний та справжній, живий.
Альфред Адлер, творець системи індивідуальної психології, сказав: «Терапія – це плювок у суп. Суп після цього можна їсти і далі, але далі гидко». Так і минулий спосіб життя з моменту терапії може втратити свою цінність.
В якийсь момент терапії клієнт озирається і розуміє, що він тепер інший. Він трохи зсунув градус своєї дороги і опинився в іншому місці.
Підписуйтесь на мене у фейсбуці.